Výskyt COVID varianty omikron v Evropě

  • 26. listopadu 2021
Výskyt COVID varianty omikron v Evropě

V Belgii byl zaznamenán výskyt nové varianty COVID-19 (tzv. jihoafrické), přezdívané omikron, která byla označena za mnohonásobně nakažlivější, než předešlé varianty.

 

Velká Británie bezprostředně zastavila přílety ze šesti afrických zemí.

 

Země EU se dohodly na společném zavedení cestovních omezení (tzv. záchranná brzda) v rámci nově utvořeného mechanismu integrovaných opatření EU pro politickou reakci na krize (IPCR) a to vůči cestujícím ze zemí jihu afrického kontinentu (Botswana, Svazijsko, Lesotho, Mosambik, Namibie, Jihoafrická republika a Zimbabwe). Zde se začala šířit nová „jihoafrická“ mutace COVID-19, přezdívaná omikron. Občané zemí EU jsou zároveň zrazováni od cest do těchto zemí.

Vláda ČR se rozhodla, že občané ČR, EU nebo residenti v ČR se po návratu z Jižní Afriky a jí sousedících zemí musí odejít do desetidenní izolace. Před vstupem do ČR pak všichni musí předložit negativní PCR test, který nesmí být starší než 24 hodin. Na další test pak byli povinni jít mezi 10. a 14. dnem po návratu. Cestujícím z tzv. třetích zemí mimo EU pak byl vstup zakázán. V ČR byla poté nová varianta omikron zaznamenána poprvé 27. 11. u cestující, která se vrátila z Namibie.

 

Zdroje: