Stala se podle mě chyba v tom, že jsme totálně prohospodařili ten náskok, který jsme měli z první vlny, kdy všichni ...

  • 17. prosince 2020

Stala se podle mě chyba v tom, že jsme totálně prohospodařili ten náskok, který jsme měli z první vlny, kdy všichni k tomu měli velký respekt, lidi šili roušky, pomáhali si navzájem a tak. Kdyby vláda dokázala tohle ocenit, kdyby dokázala ten náskok, který jsme získali, nepromrhat tím, že si sedne najednou na tu tartanovou dráhu a čeká, až doběhne ten peloton, dokázala v nějakým tempu pokračovat dál, tak by do toho cíle doběhla v daleko lepší kondici, než tam dobíháme teď. Pokud ten cíl vůbec někde v dohledný době je. V létě nedokázala připravit dostatečný programy odškodnění, který se musely použít, ale mohly to být jenom v šuplíku připravený scénáře toho, jak se ty věci můžou vyvíjet. Nedokázala se připravit na to v tom smyslu, že by dokázala připravit lidi, že tohle nemusí být všechno, „fajn, užijte si léto, pokud to jde, mějte na paměti tohle, tohle, tohle, ale ten virus nezmizel a je možný, že přijde, tak se připravte vy, připravujeme se my, tady máme scénáře pro očkování.“

Ostatně dneska jsem četl, že už v polovině října dala k dispozici Evropská komise nějaký fahrplan toho, jak by se jednotlivé státy měly připravovat na očkování. To se u nás nestalo vůbec. Takže sice vláda říkala, že má připraveny podporu, kompenzaci a tak dále, pokud by se něco takového dělo, ale viděli jsme, že tyhle pobídky v některých případech, i když ministr Havlíček říkal něco jiného, přišly a byly oznámeny až dva dny poté, to si vzpomínám při tom posledním lockdownu, poté co ten lockdown vyhlásili. A ta vláda nedokáže mluvit jedním hlasem. Vůbec. Hádá se přímo v přímém přenosu. Jak pak chce od lidí, aby respektovali to, co říká? Myslím, že u nás je tady ta taková vnitřní rebelie historicky uložená v našich myslích od Bílé hory možná, tři sta let jsme se vzpouzeli úřadům a autoritám habsburským, furt to v nás někde je, pak přišel komunismus s nějakou mezerou, kdy jsme činili to stejné, a teď vlastně máme důvod znovu, protože opět máme úřad, nějakou autoritu nad sebou, které nedůvěřujeme.

Tím spíš v takovéhle nedůvěřivé zemi, jako je ta naše, ta nihilisticky rebelující cynická země, by bylo potřeba, aby vláda řekla děláme tohle, tohle, tohle, děláme to proto, abyste vy byli v pohodě, pomáháme těmhle, těmhle, těmhle, živnostníci, a to si vláda nikdy neuvědomovala, jsou páteří ekonomiky, ve Velké Británii vím, že příjem od živnostníků a od malých středních podniků tvoří základ státního rozpočtu, že to nejsou ty velké firmy, ty nominálně ano, odvádějí spoustu peněz, ale většinu odvádí malé a střední podniky, a tihle nikdy neměli na růžích ustláno, vždycky se to řešilo přes ty největší, no a potom taky se to projevilo během toho, když se ukázalo, že vláda nemá pro ně žádný životaschopný scénář.

Takže já se strašně bojím toho, co nastane v příštím roce ekonomicky v téhle zemi. Tady vidíme, že některé země na západ od nás budou možná schopné vplout z nějakého teď tvrdého lockdownu do masivní fáze očkování a možná ty dopady u nich budou – možná se mýlím – ale teď mi to připadá, že ty dopady budou minimální. My tady se potácíme od jednoho lockdownu k druhému, nevíme, kdy budeme očkovat, protože nemáme žádnou strategii, včera řekl člověk, který má koordinovat přípravy na vakcinaci, že jsme dva tři měsíce pozadu, že to doženeme. A jak to doženeme? Budou mrtví zase. Zbytečně budou mrtví! Takže v tomhletom – prostě ta vláda si myslela, že to všechno zvládna.

V angličtině se říká wing it, jako že to, já nevím, jestli to znamená mávnout křídlem nebo nevím, z čeho to vzniklo, prostě, že člověk to jen tak nějak jako dá, ono to vždycky nějak dopadne. A tohleto ta vláda (úsměv) dělat nesmí v mírových dobách, natož v dobách, který jsou takhle citlivý, jako je teď. Tady nejde jenom o ekonomiku. Tady jde o mrtvé. Pokud nebudeme mít fungující ekonomiku, nebudou daně, ten stát bude fungovat daleko hůř, ale hlavně tady budou umírat lidi, který tady umírat nemuseli. My jsme se v uvozovkách smáli Švédsku a jejich pěti tisícům mrtvých, když to rozvolnili, on to nebyl úplně volná disciplína tam, ale měli daleko volnější opatření, a my jsme na dvojnásobku toho teď?!