Pro nás reportéry, novináře, se toho zas až tolik oproti, když to porovnám s lidma, který vlastní obchody, restaurace, ...

  • 5. května 2020

Pro nás reportéry, novináře, se toho zas až tolik oproti, když to porovnám s lidma, který vlastní obchody, restaurace, pracujou v kinech, divadlech nebo třeba i s učitelama, tak nás se to zas tolik nedotklo. Zatímco mnozí přišli o tu práci, tak pro nás to znamenalo třeba dvojnásobek práce, respektive mnohem víc práce. V těch ztížených podmínkách: člověk najednou musí dodržovat rozestupy, hygienický opatření, je to i obrovská komplikace pro to natáčení. Jindy jsme řešili obrovský detaily, jestli je lepší natáčet venku nebo vevnitř, jestli natočit nějakou story v obýváku nebo venku a že v obýváku je to lepší – tohle najednou se zdá podružný. Samozřejmě, pokud to jenom trochu jde, tak si ty lidi nezvali novináře moc domu, minimálně do doby, dokud nebyly povinné roušky, které u nás znamenají nějakou představu, že ty lidi nejsou zas tak nakažlivý, i když to může být trochu iluzorní.

Pro nás se změnilo to, že jsme začali dělat v turnusech dva týdny v redakci, dva týdny venku, dva týdny doma. Pro mě to znamenalo, že jsem byl 5 týdnů neustále v práci. Byl jsem skoro jak ministr, kterej mi v neděli říkal, že od 12. března, od stavu nouze neměl ani jeden den volna. On je prostě blázen. Pracovní blázen. Já jsem vlastně po týdnu a víkendu nastoupil do tohohle cyklu a tehdy měli jsme mít každý druhý víkend volno, ale tehdy to neplatilo, protože ty zásadní věci se děly furt. Každý den byla nějaká obrovská změna. Každá z nich by byla nějaká obrovská novinářská pecka a tehdy jich bylo třeba pět denně. Jenom kdyby zavřeli tady školy, tak je to obrovská pecka na celý den. Kdyby zavřeli kina, divadla, kdyby někdo stopl fotbalovou ligu, tak je to obrovská událost celospolečenská. Ještě týden předtím by to bylo skandální. Nebo hokejovou ligu. Nebo kdyby někdo zakázal demonstrace (úsměv). A teď to bylo v jeden den najednou! V jeden den takhle (lusknutí). Najednou se to nemohlo, protože to byla ochrana proti pandemii. Já si myslim, že až zpětně to doceníme, v jak obrovsky turbulentní době jsme žili.