Já si myslim, že to je obrovská jedna velká improvizace. Ta vláda se snaží všechno prodávat jako svoje úspěchy a ...

  • 5. května 2020

Já si myslim, že to je obrovská jedna velká improvizace. Ta vláda se snaží všechno prodávat jako svoje úspěchy a nenechá si moc jako… Respektive funguje obrovsky vzoreček, že něco jim řekne opozice, oni to odmítnou a za dva tři týdny to sami prosadí, akorát si to sami zabalí, jo. Ze všech stran. Ať už jde o podporu živnostníkům, ošetřovné, podporu OSVČ.

Já si pamatuju, že dokonce v tom týdnu, kdy už byly zavřený školy, už rozhodli o zavření obchodů, bylo to v pátek a my jsme se ptali ministryně financí, jestli chystá odpouštění nějakých odvodů. A ona: v žádným případě, to si nemůžeme rozpočtově dovolit. A to bylo (smích) v době, kdy bylo jasný, že to bude obrovskej průšvih a že rozpočet jako už v tý době některý lidi odhadovali žádný dvouprocentní růst, bude obrovská recese, teď se budeme bavit, o kolik to bude procent. A ona vlastně ještě chtěla rozpočtově bejt zodpovědná a udržet schodek pod 50 nebo 40 miliardama, takže žádnej odklad, jo. Samozřejmě za týden odpustili odvody.

Potom třeba jsme se ptali na přímou podporu živnostníků. Ne, to ne, to by bylo příliš drahé pro rozpočet, ještě týden potom. Asi za tři dny to sama navrhla. Pak jsme se ptali, co ty skupiny, měsíc jsme se na to ptali, co ty skupiny, na který se zapomnělo? Majitelé s. r. o. drobných, DPP, DPČ. Ne, to jsou marginální skupiny, těch moc není, ti vlastně nejsou. Po měsíci, dneska, zejtra, sněmovna bude schvalovat podporu pro ně, jo. A ta vláda je v obrovským – možná se na to dívám velmi úzce – ale v obrovským vleku událostí a vlastně se snaží nějak improvizovat.

Samozřejmě každá vláda by to měla těžký, ale možná kdyby trochu víc, i když je to otázka, jestli nechceme příliš národní frontu po těch stranách, je to politika, máme před volbama, příští rok jsou velký, teď budou krajský, takže každá strana přemýšlí už předvolebně, ale vlastně ta vláda jako dohání ty události (pauza). Naposledy, kdy jsem měl pocit, že události nedohání a že možná dělá věci včas je, když byl ten týden zákazů. Od toho desátýho do patnáctýho března. Ale třeba ta ekonomická pomoc, tam jsou ve vleku událostí totálně.